Symbolizuje slávne mierové logo antikrista, smrť alebo odzbrojenie

Demonštranti niesli transparenty „Make Love, Not War“ (Nebojuj, miluj). Ako sa tak na nich pozerám, nezvládli by poriadne ani jedno.

Tento bonmot predniesol neskorší americký prezident Ronald Reagan na adresu demonštrantov protestujúcich proti vojne vo Vietname. Heslo Make Love, Not War sa stalo rovnako ikonickým ako známy mierový symbol, ktorý si najčastejšie spájame s hnutím hippies a ktorý sa prvýkrát objavil pred 64 rokmi vo Veľkej Británii počas protestov proti pretekom v jadrovom zbrojení medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom.

Autorom presláveného loga je britský výtvarník a pacifista Gerald Holtom (1914-1985), ktorý považoval jadrové zbrane za obrovskú hrozbu pre ľudstvo a bol pre jadrové odzbrojenie (Nuclear Disarmament). Pre Aldermastonský pochod navrhol vo februári 1958 symbol, v ktorom použil práve iniciály „N“ a „D“, avšak tak, ako sa používajú v signálnej vlajkovej abecede, takzvanom semafore (TU).

Logo je teda v podstate štylizovanou postavou človeka signalizujúceho zároveň „N“ (dve natiahnuté paže smerujúce dole pod uhlom 45 stupňov) a „D“ (jedna paža zdvihnutá nad hlavu), pričom obklopujúci kruh symbolizuje celú Zem. Ako svoju ďalšiu inšpiráciu uviedol Holtom postavu vzbúrenca pred popravčou čatou na slávnom Goyovom obraze Popravy 3. mája 1808, ktorý má roztiahnuté ruky so stigmami na dlaniach, smerujúce však v jeho prípade nahor.

Našli sa však aj kritici, ktorí logo označovali za satanistický znak, runu smrti používanú nacistami či za takzvaný Neronov kríž, teda o obrátený kríž so zlomenými ramenami, ktorý mal symbolizovať porazeného Krista. Pravda je, že Holtom pôvodne skutočne zvažoval použiť v logu kresťanský kríž, túto myšlienku ale zamietol kvôli možnej asociácii s krížovými výpravami, vojenskými vyznamenaniami či s faktom, že bombardéra Enola Gay, ktorý zvrhol pumu na Hirošimu, požehnal katolícky kňaz. Holtom zamietol aj motív holubica, ktorú si ako symbol mieru privlastnila sovietska propaganda.

Holtomovo logo teda pôvodne odkazovalo na jadrové odzbrojenie, postupom času sa ale stalo symbolom celého mierového hnutia a neskôr aj kdejakej demonštrácie proti čomukoľvek a za čokoľvek, čo platí v podstate dodnes. K banalizácii symbolu prispelo aj to, že sa jeden čas stal módnou záležitosťou a častým motívom na čiapkach, tričkách, šperkoch a ďalších doplnkoch, ktoré na seba vešali aj tí, komu mohli byť mierové demonštrácie ukradnuté, alebo dokonca vôbec netušili, čo symbol znamená. Za to už ale pán Holtom nemôže.

Nejnovější zprávy

Další články autora