Omladnite vďaka potravinám

Chcete vyzerať mladšie? V tom prípade je potrebné vašu pokožku vyživovať a hydratovať nielen zvonku za pomoci kozmetiky, ale aj správnym stravovaním. Potraviny v sebe majú mnoho cenných látok, vďaka ktorým omladnete. O ktorých z nich je reč?

Konzumácia paradajok napomáha chrániť pokožku
Jednou z potravín, ktorú sa určite oplatí zaradiť do jedálnička, ak chcete vyzerať mladšie, sú paradajky. „Tieto červené klenoty sa môžu pochváliť lykopénom, antioxidantom, ktorý pomáha chrániť vašu pokožku pred poškodením UV žiarením. Z konzumácie paradajok vyťažíte maximum, keď siahnete po paradajkových produktoch, ako je paradajkový pretlak alebo paradajková omáčka,“ hovorí dietologička Amy Gorin pre Eat This, Not That!.

Ďalej tento antioxidant chráni pleť pred stresom aj znečisteným prostredným. Rovnako ako beta-karotén sa aj lykopén v tele premieňa na vitamín A, ktorý zvyšuje produkciu kolagénu a pomáha tak zdravej a sviežo vyzerajúcej pokožke. Okrem paradajok lykopén nájdeme ešte v bobuliach, vodnom melóne či papáje. Paradajky samozrejme prospievajú nášmu zdraviu aj v ďalších ohľadoch. Ich konzumácia znižuje riziko srdcových chorôb, obezity a niektorých foriem rakoviny.

Omladzujúce účinky olivového oleja boli preukázané vedeckou štúdiou
To, že olivový olej je veľmi prospešný pre naše zdravie, je všeobecne známe. Využíva sa však aj v kozmetickom priemysle. Olivový olej je antioxidantom, ktorý chráni pleť pred vonkajšími vplyvmi. Má v sebe aj cenné vitamíny A, D, E a K, ktoré pleti prospievajú. Známy je aj pre svoje antibakteriálne a zvláčňujúce účinky. Ak chcete vyzerať mlado, mali by ste olivový olej aj konzumovať.

Výživové poradkyne známe ako „Nutrition Twins“ hovoria o olivovom oleji ako o učinenom zázraku pre našu pleť: „Olivový olej sa skladá zo 73 % z mononenasýtených tukov a výskumy preukázali, že strava bohatá na mononenasýtené tuky môže pomôcť spomaliť starnutie pokožky. U olivového oleja bolo tiež preukázané, že chráni pred starnutím vplyvom slnka.“ Tu hovorí o štúdii, ktorá zistila, že ľudia, ktorí v rámci výskumu mali najvyšší príjem mononenasýtených tukov, boli podľa vedcov tiež vystavení najnižšiemu riziku, že ich pokožku poškodí slnečné žiarenie . Odborníčky na výživu odporúčajú, aby ste nahradili ostatné rastlinné oleje (kukuričný, repkový a ďalšie) olivovým olejom. Používajte ho aj do dresingov, omáčok a marinád.

Ďalšie potraviny, ktoré spomaľujú starnutie pokožky
Existuje celý rad ďalších potravín, ktorých konzumácia pokožke prospieva a pomáhajú spomaľovať starnutie. Uvedieme len tie najpodstatnejšie z nich. Za zmienku rozhodne stojí zelený čaj. Zelený čaj má vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu chrániť pred voľnými radikálmi, ktoré môžu našu pleť poškodiť. Obsahuje polyfenoly, ktoré zabraňujú úbytku kolagénu v pokožke, čo môže vo výsledku spomaliť starnutie.

O Čechoch je známe, že všeobecne jedia málo rýb, čo je veľká chyba. Sú zdraviu prospešné a navyše vďaka ich konzumácii môžete starnúť pomalšie. Konzumácia tučných rýb pokožku chráni pred poškodením, vrátane slnečného žiarenia. Pokiaľ si chcete udržať mladistvý vzhľad, stavte na lososa, ten totiž obsahuje tzv. astaxantín, čo je veľmi silný antioxidant. Štúdia z roku 2014 trvajúca po dobu 12 týždňov dokázala, že astaxantín dokáže výrazne zlepšiť elasticitu pokožky a jej hydratovanosť.

Dobrou správou pre všetkých milovníkov čokolády je, že táto pochúťka vám dopomôže k omladeniu. Ale pozor, reč je iba o kvalitnej horkej čokoláde s vysokým podielom kakaa. Tá je bohatá na flavonoidy, ktoré našu pokožku chránia pred slniečkom. Tiež pomáha zlepšovať hydratáciu a hladkosť pokožky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram