Spoznajte 7 krás v okolí Zemplínskej Šíravy 

Vodná nádrž Zemplínska Šírava sa v minulosti tešila obrovskej popularite. Pod názvom slovenské more ju vyhľadávali dovolenkári aj zo zahraničia. Po niekoľkoročnom útlme, vstáva ako fénix z popola a ponúka dokonalý relax. 

Slovenské more

Slovenské more poskytuje návštevníkom mnoho atrakcií. Nezabudnuteľným zážitkom je určite hodinová plavba loďou po Šírave. Pôsobivé je však sledovať vodnú hladinu aj na bicykli, keďže okolo celej vodnej nádrže je vybudovaná cyklotrasa. 

Nemalým lákadlom je Thermalpark Šírava s vnútornými aj vonkajšími bazénmi s termálnou vodou, morskými vlnami, hojdacím zálivom… a nechýba ani wellness centrum. 

Kto miluje urbex, určite by mal preskúmať práve Zemplínsku Šíravu. Nájde tu opustené budovy ako pozostatok socialistickej architektúry. Veruže je tu čo obdivovať. 

Vinianske jazero

Nachádza sa neďaleko Šíravy v obklopení rozprávkových lesov. Na výber tu máte niekoľko možností, kam sa ubytovať. Kemp, slušné chatky, či wellness hotel. No keď sa rozložíte pri pláži, pocitom sa prenesiete do Chorvátska. 

Turistickým chodníkom od Vinianskeho jazera sa ľahko dostanete k Vinianskemu hradu. Výhľad na Zemplínsku Šíravu a celý Dolný Zemplín vrátane Ukrajiny a Maďarska sa vám určite vryje do pamäti. 

Morské oko

Od Šíravy je vzdialené približne 20 kilometrov. Od parkoviska prejdete necelý kilometer a ocitnete sa medzi bukovými lesmi, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO. Nezabudnuteľným zážitkom je určite výhľad na samotné Morské oko, kopce a lesy okolo neho. 

Po obvode Morského oka, vedie turistický chodník, ktorý obídete asi za hodinu. No viete pokračovať ďalej Vihorlatským pralesom na Malé morské oko a ak sa dostanete až sem, neodchádzajte bez toho, aby ste nenavštívili Sninský kameň. Za priaznivého počasia z neho uvidíte Vysoké Tatry či vrchy na Ukrajine. 

zdroj: morské oko zemplín 

Oborín

Takmer s istotou vás dostane Vodná zážitková cesta v Oboríne. Aj keď sa nachádza kúsok ďalej od Šíravy stojí za jednodňový výlet. Poriadne sa nastriekajte repelentom, zvlášť v letnom období a vykročte na dlhokánsky drevený mostík ponad lužný les na hranici CHKO Latorica. Doslova sa budete cítiť ako v rozprávke, kde v chránených mokradiach budete očakávať víly, škriatkov a iné rozprávkové bytosti. 

Humenský zámok

Milujete históriu? Stačí sadnúť do auta a za 30 minút ste zo Šíravy pred bránami Humenského zámku. Je to jedna z najrozsiahlejších stavieb kaštielneho typu na Slovensku. A keď už ste tu, určite sa zastavte aj v skanzene, ktorý sa nachádza kúsok od zámku. Nájdete v ňom drevený kostolík z roku 1764, hospodárske budovy i kováčske dielne.

Ruská Bystrá

Táto malebná dedinka vám ponúka na obdiv klenot svetového dedičstva UNESCO – drevený Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša, ktorý tu stojí od roku 1730. Iba tu zažijete pocit, že čas sa zastavil a beží len mimo tohto miesta. 

zdroj: ruská bystrá 

Hrad Čičva

Vyhľadávate zrúcaniny hradov? V okolí Zemplínskej Šíravy ich môžete navštíviť hneď niekoľko. Do pozornosti dávame Hrad Čičva pri Vranove nad Topľou. Určite ho nebudete ťažko dobývať. Od parkoviska je vzdialený 10 minút chôdze. 

V prípade, že sa rozhodnete spoznať Zemplín a okolie, odporúčame vám vyhradiť si oddych na niekoľko dní, pokojne aj týždeň. Zemplínska Šírava a okolie ponúkajú mnoho ubytovacích zariadení, ktoré sú cenovo dostupné pre každého. Stačí si len vybrať z ponuky na www.rekrea.sk.  

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram