Pokiaľ chodíte na toaletu takto často, hrozí vám rakovina, varujú vedci

Vyprázdňovanie sa u každého z nás veľmi líši. Niekomu stačí ísť na veľkú každý deň – pokojne aj dvakrát, niekomu na druhú stranu stačí ísť raz za dva dni a dotyčný je zdravý. Treba vedieť, že vyprázdňovanie ovplyvňuje niekoľko faktorov – pitný režim, vek, aktivita, anamnéza, ale aj hladina hormónov v tele. Ako sme už spomenuli, každý sme iný, ale pokiaľ toaletu navštevujete s touto intenzitou, spozornite.

Boli vykonané štúdie
V roku 2004 bola v časopise The British Journal of Cancer zverejnená správa, v ktorej uvádza niekoľko vykonaných štúdiách týkajúcich sa zápchy a kolorektálneho karcinómu. Lekári a ostatní odborníci zistili, že ľudia, ktorí chodili na veľkú iba raz za šesť dní, mali o niekoľko percent zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva. A to v porovnaní s ostatnými, ktorí chodili na toaletu každý deň alebo každý druhý deň.

Autori vykonávanej štúdie zároveň prezradili, že aj chronická zápcha má čo dočinenia s onkologickým ochorením čriev. Je preto veľmi dôležité strážiť si vaše vyprázdňovanie av prípade, keď naozaj nechodíte pravidelne, zahrnúť do jedálnička dostatok vlákniny, čistej vody a pravidelný pohyb. Obmedziť príjem pšenice, sladkostí a priemyselne spracovaných potravín.

A čo riedka stolica a rakovina čriev?
Byť v strehu, vás nemusí donútiť iba zápcha, ale aj naopak riedka stolica. Štúdia vykonaná na 25 663 mužoch a ženách vo veku od 45 do 79 rokov, prezradila, že pravidelná riedka stolica, sa až trojnásobne spája so zvýšeným rizikom karcinómu čreva. A to v porovnaní s normálnou stolicou. Preto je vždy dôležité akúkoľvek zmenu konzultovať so svojim praktickým lekárom. Ak máte hnačku, ktorá trvá tri dni, ale pokojne aj týždeň, vo väčšine prípadov nejde o nič vážne a problémy jednoducho zmiznú. Na druhú stranu, pokiaľ je tento problém dlhodobejšieho rázu, neváhajte sa o tom zmieniť lekári.

Zaiste je vhodné vyhýbať sa rizikovým faktorom, ktoré ochorenie môže vyvolať, a tým je samozrejme nízka fyzická aktivita, strava bohatá na červené mäso, fajčenie, alkohol a množstvo iných. Pokiaľ sa v stolici objaví natrávená krv, čierna stolica či časté bolesti brucha, náhly úbytok železa, konzultujte svoj stav s lekárom.

Nejnovější zprávy

Další články autora